Luftrenare RENAIR XRA-2000EC
Kort om produkten
XAB XRA2000EC tidigare Renair har till uppgift att ta hand om lätt stoft som svävar i luften.
Luftrenaren passar i alla typer av miljöer som har problem med luftburna mikropartiklar som till
exempel skolor, bagerier, tvätterier och industri. Maskinen är diskret konstruerad för smälta in i alla
miljöer. Chassit är konstruerat av plast och stål för lång hållbarhet och låg vikt. Denna nya
uppdaterade modell har fyra EC fläktar istället för traditionella fläktar för att ge jämnare flöde över
filtret, högre flöde, lägre ljudnivå samt motverkar svängningar vid start. EC fläktarna har något
högre kapacitet samt ca 70% läge energiförbrukning än traditionella fläktar. Denna uppdaterade
modell har utkasten på sidorna vilket möjliggör montage dikt an tak eller vägg och med
specialfästen även möjlighet till montage direkt i en undertaksram
Produktbeskrivning
Med XRA2000EC på din arbetsplats får du:
- Effektiv luftrening av damm, bakterier,
rök och sporer - Ett perfekt komplement till basventilation
och eventuella punktutsug - En snabb och kostnadseffektiv lösning
på allergi och astmaproblem.
Tillbehör:
Till XRA2000EC finns olika filter att tillgå så som
kolfilter, HEPA-filter m.m. Styrningen till denna
nya EC modell av klasskern är helt trådlös och
maskinen ansluts bara till ett eluttag via den fasta kabeln. Fjärr dimmern monteras enkelt på vägg
med skruv eller den medföljande självhäftande tejpen. XRA2000EC säljs utan upphängningskit
vilka väljs separat för undertak, vägg eller hängande montering.
Teknisk data
| Mått utan upphängning LxBxH | 610x610x290mm |
|---|---|
| Vikt | 14kg |
| Maximalt luftflöde friblåsande | 2260m³/h |
| Normalt luftflöde full fart | 1780-1960m³/h |
| Ljudnivå full fart | 56dB |
| Ljudnivå min fart | 34dB |
| Effekt maximalt | 80W |
| Spänning / Ström | 200-240V / 0,4 A |
