Luftrenare RENAIR XRA-2000
Kort om produkten
XAB XRA2000 tidigare Renair har till uppgift att ta hand om lätt stoft som svävar i luften.
Luftrenaren passar i alla typer av miljöer som har problem med luftburna mikropartiklar som till exempel skolor, bagerier, tvätterier och industri. Maskinen är diskret konstruerad för smälta in i alla miljöer. Chassit är konstruerat av plast och stål för lång hållbarhet och låg vikt. Denna nya uppdaterade modell har fyra fläktar istället för en eller två som på tidigare generationer. Fyra fläktar ger jämnare flöde över filtret, högre flöde, lägre ljudnivå samt motverkar svängningar vid start. Denna uppdaterade modell har utkasten på sidorna vilket möjliggör montage dikt an tak eller vägg och med specialfästen även möjlighet till montage direkt i en undertaksram.
Produktbeskrivning
Med XRA2000 på din arbetsplats får du:
- Effektiv luftrening av damm, bakterier,
rök och sporer - Ett perfekt komplement till basventila-
tion och eventuella punktutsug - En snabb och kostnadseffektiv lösning
på allergi och astmaproblem.
Tillbehör:
Till XRA2000finns olika styrningar, upphängn-
ingar och filter att tillgå så som kolfilter, HEPA-
filter m.m. Styrningar finns för en eller flera
luftrenare samt både trådburna och trådlösa.
XRA2000 säljs utan upphängningskit vilka
väljs separat för undertak, vägg eller hängande
montering.
Teknisk data
| Mått utan upphängning LxBxH | 610x610x290mm |
|---|---|
| Vikt | 14kg |
| Maximalt luftflöde friblåsande | 2260m³/h |
| Normalt luftflöde full fart | 1780-1960m³/h |
| Ljudnivå full fart | 56dB |
| Ljudnivå min fart | 34dB |
| Effekt maximalt (std modell) | 260W |
| Effekt maximalt (EC modell) | 80W |
| Spänning / Ström | 200-240V / 1,1A |
