Kompakt spånsug XCF-22
Kort om produkten
XAB´s XCF-serie för lätt till medeltungt stoft anpassas enkelt efter var användares specifika behov. Aggregaten är som standard utrustade med automatisk start/stopp via ventilerna i systemet för bästa ekonomi och användarvänlighet. Maskinerna är en allt i ett lösning med motor/fläkt och styrskåp på toppen av enheten.
Produktbeskrivning
Korta fakta
- Frekvensstyrd fläkt med olika driftlägen samt tryckstyrning som anpassar varvtalet efter behov så att energiförbrukningen minimeras och rätt flöde upprätthålls oavsett antalet aktiva sugpunkter.
- Fläkt och integrerat ovan filtret.
- Pulverlackerat kraftigt chassi i stål.
- Helt underhållsfri konstruktion.
- Gnistsäker aluminiumfläkt.
- Integrerat styrskåp.
- Bullerdämpade med låg ljudnivå.
- Låga drift och underhållskostnader.
- Kan förses med externt HEPA filter.
- Kan placeras utomhus under väderskydd.
- Separat kyld motor.
- Säckvagn på hjul för 240 liters kraftig säck.
- Dubbla tryckutjämningsfilter.
- Automatisk filterrensning via 3-fas skakmotor.
- Nivågivar som standard.
- Gångjärnsförsedda dörrar med kraftiga vridlås.
Teknisk data
| Filtreringsgrad | 99,9% |
|---|---|
| Stoft hantering | 240L säck |
| Nivågivare | Optisk |
| Maximalt luftflöde | 1700m³/h |
| Mått (DxH) | 670x2100mm |
| Vikt | 162kg |
| Motor Storlek | 2,2kW |
| Spänning | 400V 3-fas |
| Min säkring | 10A |
| Styr spänning | 24VDC |
| Diameter Sugledning | 2x120mm |
| Diameter frånluft | 160mm |
| Ljudnivå maximalt | 64dB |
