Luftrenare RENAIR XRA-2000
Kort om produkten
XAB XRA2000 tidigare Renair har till uppgift att ta hand om lÀtt stoft som svÀvar i luften.
Luftrenaren passar i alla typer av miljöer som har problem med luftburna mikropartiklar som till exempel skolor, bagerier, tvÀtterier och industri. Maskinen Àr diskret konstruerad för smÀlta in i alla miljöer. Chassit Àr konstruerat av plast och stÄl för lÄng hÄllbarhet och lÄg vikt. Denna nya uppdaterade modell har fyra flÀktar istÀllet för en eller tvÄ som pÄ tidigare generationer. Fyra flÀktar ger jÀmnare flöde över filtret, högre flöde, lÀgre ljudnivÄ samt motverkar svÀngningar vid start. Denna uppdaterade modell har utkasten pÄ sidorna vilket möjliggör montage dikt an tak eller vÀgg och med specialfÀsten Àven möjlighet till montage direkt i en undertaksram.
Produktbeskrivning
Med XRA2000 pÄ din arbetsplats fÄr du:
- Effektiv luftrening av damm, bakterier,
rök och sporer - Ett perfekt komplement till basventila-
tion och eventuella punktutsug - En snabb och kostnadseffektiv lösning
pÄ allergi och astmaproblem.
Tillbehör:
Till XRA2000finns olika styrningar, upphÀngn-
ingar och filter att tillgÄ sÄ som kolfilter, HEPA-
filter m.m. Styrningar finns för en eller flera
luftrenare samt bÄde trÄdburna och trÄdlösa.
XRA2000 sÀljs utan upphÀngningskit vilka
vÀljs separat för undertak, vÀgg eller hÀngande
montering.
Teknisk data
| MÄtt utan upphÀngning LxBxH | 610x610x290mm |
|---|---|
| Vikt | 14kg |
| Maximalt luftflöde friblÄsande | 2260m³/h |
| Normalt luftflöde full fart | 1780-1960m³/h |
| LjudnivÄ full fart | 56dB |
| LjudnivÄ min fart | 34dB |
| Effekt maximalt (std modell) | 260W |
| Effekt maximalt (EC modell) | 80W |
| SpÀnning / Ström | 200-240V / 1,1A |
