Luftrenare RENAIR XRA-2000EC
Kort om produkten
XAB XRA2000EC tidigare Renair har till uppgift att ta hand om lÀtt stoft som svÀvar i luften.
Luftrenaren passar i alla typer av miljöer som har problem med luftburna mikropartiklar som till
exempel skolor, bagerier, tvÀtterier och industri. Maskinen Àr diskret konstruerad för smÀlta in i alla
miljöer. Chassit Àr konstruerat av plast och stÄl för lÄng hÄllbarhet och lÄg vikt. Denna nya
uppdaterade modell har fyra EC flÀktar istÀllet för traditionella flÀktar för att ge jÀmnare flöde över
filtret, högre flöde, lÀgre ljudnivÄ samt motverkar svÀngningar vid start. EC flÀktarna har nÄgot
högre kapacitet samt ca 70% lÀge energiförbrukning Àn traditionella flÀktar. Denna uppdaterade
modell har utkasten pÄ sidorna vilket möjliggör montage dikt an tak eller vÀgg och med
specialfÀsten Àven möjlighet till montage direkt i en undertaksram
Produktbeskrivning
Med XRA2000EC pÄ din arbetsplats fÄr du:
- Effektiv luftrening av damm, bakterier,
rök och sporer - Ett perfekt komplement till basventilation
och eventuella punktutsug - En snabb och kostnadseffektiv lösning
pÄ allergi och astmaproblem.
Tillbehör:
Till XRA2000EC finns olika filter att tillgÄ sÄ som
kolfilter, HEPA-filter m.m. Styrningen till denna
nya EC modell av klasskern Àr helt trÄdlös och
maskinen ansluts bara till ett eluttag via den fasta kabeln. FjÀrr dimmern monteras enkelt pÄ vÀgg
med skruv eller den medföljande sjÀlvhÀftande tejpen. XRA2000EC sÀljs utan upphÀngningskit
vilka vÀljs separat för undertak, vÀgg eller hÀngande montering.
Teknisk data
| MÄtt utan upphÀngning LxBxH | 610x610x290mm |
|---|---|
| Vikt | 14kg |
| Maximalt luftflöde friblÄsande | 2260m³/h |
| Normalt luftflöde full fart | 1780-1960m³/h |
| LjudnivÄ full fart | 56dB |
| LjudnivÄ min fart | 34dB |
| Effekt maximalt | 80W |
| SpÀnning / Ström | 200-240V / 0,4 A |
